Myšlenky na měsíc červenec 2013
HENRY J. M. NOUWEN
S HOŘÍCÍM SRDCEM
Vydaly Paulínky
V této knize nám autor na příběhu emauzských učedníků nabízí hlubší výklad a porozumění slavení eucharistie i účinků jejího působení v našem životě.
- Žít eucharisticky znamená prožívat život jako dar, dar za který jsme vděčni.
- Přijímání vytváří nejen společenství, ale vždy vede i k poslání.
- Eucharistie je pozváním Ježíše do našeho domova.
- Slavení eucharistie od nás vyžaduje, abychom stáli v tomto světě a přijali svou spoluzodpovědnost za zlo, které nás obklopuje a prostupuje námi.
- Pokud zůstaneme uvězněni ve vlastních nářcích na hroznou dobu, ve které žijeme, a na strašné situace, které musíme snášet, a ten děsivý osud, který prožíváme, nemůžeme nikdy dojít k pokání.
- Pokání může vyrůst pouze z kajícího srdce.
- Srdce kající je srdcem, které nepřenáší vinu, ale uznává vlastní v hříšnosti světa a tak je připraveno přijmout Boží milost.
- Slovo Boží není slovem, které se vztahuje na náš každodenní život někdy později, ale je to slovo, které nás uzdravuje tady a teď tím, že mu nasloucháme.
- Nemůžeme žít beze slov, pocházejících od Boha, beze slov, která nás vytrhují ze smutku a vynášejí nás do míst, ze kterých můžeme objevit, co skutečně žijeme.
- Eucharistická přítomnost se uskutečňuje především slovem. Bez této přítomnosti skrze slovo nebudeme schopni rozpoznat Kristovu přítomnost v lámání chleba.
- Žijeme ve světě, ve kterém jsou slova laciná. Pak není překvapující, že slova eucharistie posloucháme většinou jako slova, která nás informují. Neočekáváme, že nás překvapí nebo že se nás dotknou.
- Boží slovo čtené nebo mluvené nás chce vést do Boží přítomnosti a změnit naše srdce a mysl.
- Ježíš je velmi zajímavá osoba, jeho slova jsou plná moudrosti. Jeho přítomnost zahřívá srdce. Jeho jemnost a laskavost jsou hluboce dojemné. Jeho poselství je výzvou.
- Slovo eucharistie nás činí součástí velkého příběhu našeho spasení. To slovo nás povznáší a nutí nás vidět své každodenní obyčejné životy jako ve skutečnosti posvátné, které hrají nezbytnou roli v naplnění Božích příslibů.
- Pokaždé, když Ježíš pozveme domů, tedy do svého života se všemi jeho světlými i temnými stránkami a nabídneme mu čestné místo u svého stolu, bere chléb a víno a podává nám je se slovy: „Vezměte jej a jezte, to je mé tělo. Vezměte a pijte z něho všichni, to je má krev. To konejte na mou památku.“
- Velkým pokušením našeho života je popřít svou roli vyvoleného lidu a tak se nechat polapit do kolotoče každodenních starostí.
- Ježíš se nám zjevuje jak Dobrý Pastýř, který nás důvěrně zná a miluje nás. Chceme, aby znal naši špatnou stránku stejně dobře jako tu dobrou, náš stín stejně dobře jako naše světlo?
- Jako vděční lidé můžeme pozvat toho, který naše srdce zapálil, do soukromí svého domova.
- Ježíš se nám nikdy nevnucuje. Pokud ho nepozveme, zůstane navždy cizincem, pravděpodobně velmi přitažlivým a inteligentním cizincem, se kterým jsme si zajímavě popovídali, nicméně zůstává stále cizincem.
- Náš strach úplně se otevřít a stát se zranitelnými se rovná naší touze znát a být poznán.
- Mou největší touhou milovat a být milován je možné jen tehdy, když jsem ochoten poznat a být poznán.
- Pokud jsme schopni Bohu říci: „Ano, věříme ti a svěřujeme ti své životy,“ dostáváme se dále než jen k cestě v jeho přítomnosti; odvážíme se otevřít jeho společnosti.
- Ježíš je Bohem pro nás, Bohem s námi, Bohem v nás.
- Jako se Bůh pro nás plně zpřítomňuje v Ježíši, tak se nám Ježíš plně zpřítomňuje v chlebu a víně eucharistie.
- Oběť na kříži a oběť u stolu jsou jednou a tou samou obětí, úplným a božským seberozdáním, které se vztahuje na veškeré lidstvo v prostoru i čase.
- Přijímání, posvátné spojení s Bohem, není konečným okamžikem eucharistického života. Poznali jsme ho, ale není to poznání jen pro nás samé, abychom si je uchovávali jako tajemství. Je to pro všechny bratry a sestry a všechny, kteří jsou připraveni to slyšet a přijmout.
- V eucharistii jsme vyzváni, abychom odešli od stolu a šli za svými přáteli, abychom s nimi objevili, že Ježíš skutečně žije a svolává nás, abychom se stali novými lidmi – lidmi vzkříšení.
- Je to právě ta intenzivní touha Boha navázat s námi ten nejdůvěrnější vztah, která tvoří jádro slavení eucharistie a eucharistického života.
- Eucharistie je poznáním. Je to plné uvědomění si, že ten ,který bere, žehná, láme a dává, je ten, který od počátku časů si přál s námi vejít do společenství a být námi přijímán.
- Společenství s Ježíšem znamená sdílet jeho osud. Jsme s ním přibiti na kříž, jsme položeni do hrobu, s ním jsme vzkříšeni, abychom doprovázeli ztracené pocestné na jejich cestách.
- Eucharistie je vždy událostí, která ukazuje, že život je silnější než smrt a láska je silnější než strach.
Myšlenky byly sestaveny na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži ve spolupráci s Pastoračním domem Velehrad v Itálii.
Komentáře